Relacje z wydarzenia

Spodenki na rower

Każdy pragnący podróżować rowerem powinien zapatrzyć się w spodenki rowerowe. Ten artykuł przedstawia rodzaje spodenek, ich budowę i podpowie czym kierować się przy ich wyborze.


Charakterystyka spodenek na rower


Spodenki na rower wykonane są z elastycznych, rozciągliwych materiałów najczęściej z lycry lub z jej domieszką. Spodenki rowerowe dodatkowo mogą posiadać elastyczne szelki, specjalne silikonowe stawki na nogawkach zapobiegające przesuwaniu się nogawek.


Niestety przy wyborze spodenek na rower nie możemy kierować się za bardzo ich wyglądem, ponieważ podyktowany jest on ich użytecznością i funkcjonalnością.


Jak wybierać spodenki rowerowe


Wybierając spodenki warto jednak zwrócić uwagę na kilka elementów. Pierwszym z nich jest krój – wbrew pozorom spodenki różnią się między sobą diametralnie, m.in. długością nogawki, rodzajem szycia, kształtem szycia, umiejscowieniem i rozmiarem wkładki. W tych sprawach zbyt wiele kwestii jest zbyt indywidualnych – trzeba przymierzyć i zobaczyć jak leżą.

Kolejną sprawą jest jakość wykonania. Szwy nie mogą nawet swoim wyglądem sugerować, że mogłyby obetrzeć a im ich mniej, tym lepiej.

Z kolei wkładka dobrze, gdy wykonana jest z kilku paneli, perforacja, czy wymyślne przetłoczenia są jak najbardziej mile widziane.

Spodenki rowerowe powinniśmy dobierać „w sam raz”, ponieważ nie mogą być zbyt luźne, wtedy nogawki zwijają się lub zahaczają o siodło, ani zbyt ciasne, ponieważ uciskają mięśnie.

Spodenki rowerowe to ważna część ubioru każdego kolarza. Rozróżniamy wiele typów spodenek zarówno:
- damskich i męskich,
- z szelkami i bez,
- długie lub krótkie,
- na każdą porę roku,
- luźne lub obcisłe.

Obcisłe powinny być uszyte z kilku paneli dzięki czemu zapewniają bardzo dobre dopasowanie
i komfort użytkowania. Większość spodenek na rower posiada wkładkę rowerową. Jej zadaniem jest zapobieganie przed otarciami, wchłanianie potu oraz w niektórych modelach posiadają dodatkowa funkcję antybakteryjną.

Przed wyjazdem na trasę
najlepiej zaopatrzyć się w taką odzież, gdyż na pewno zapewni nam komfortowa podróż rowerem.

15.05.2012

Friends