Relacje z wydarzenia

Rowery dla dzieci – od czego zacząć

Rowery dla dzieci to dla rodzica nie lada wyzwanie. Mówi się wszak, że jak raz się człowiek nauczy jeździć na rowerze, to już tej umiejętności nie straci. Postaramy się doradzić jak najlepiej dobrać rowery dla dzieci, tak aby nasze pociechy szybko i bezpiecznie nauczyły się jeździć na czterech, a potem na dwóch kółkach.

 

Kiedy zacząć?

 

Przede wszystkim należy zastanowić się kiedy wybrać się do sklepu po pierwszy rower dziecięcy. Wszystko zależy od rozwoju naszego malucha; jeśli jeszcze nie do końca opanował sztukę chodzenia, nie warto na siłę sadzać go na siodełku i zachęcać do pedałowania. Jako, że jest to kolejna nowa czynność, której uczy się maluch, należy zadbać o to aby jej nauka przebiegała komfortowo i bezpiecznie. Czekamy więc do momentu kiedy dziecko potrafi pewnie stąpać na swoich małych stópkach. Zwykle dobry moment nadchodzi w okolicy drugiego roku życia.

 

Wybieramy pierwszy rower dziecięcy

 

Ważne aby pierwszy rower dla dziecka był jak najlepiej dostosowany do jego potrzeb. Najlepiej aby dziecko uczestniczyło przy zakupie, ponieważ cechy takie jak kolor, kształt i inne niemające wpływu na jazdę mogą być dla malucha kluczowe. Rowery dla dzieci w charakterze prezentów niespodzianek nie są najlepszym pomysłem. Poza tym ważny jest odpowiedni rozmiar rowerka, który trudno dobrze dodać bez obecności malucha. Do wyboru mamy różne rodzaje rowerków. Począwszy od dwukołowych pozbawionych pedałów, poprzez trójkołowe, na czterokołowych skończywszy. Na początek najlepiej wybrać trójkołowy rowerek z pedałami zamontowanymi na przednim kole – wtedy dziecko nie musi wkładać zbyt dużej siły w rozpędzenie dwuśladu. Później można zastanowić się nad kupnem rowerka bez pedałów, jadąc na którym dziecko odpycha się nóżkami. Kolejne rowery dla dzieci dają nam już większe pole do popisu - model z odkręcanymi bocznymi kółkami to chyba jednak najlepszy wybór. Należy pamiętać, żeby kółka były przykręcone tak, aby rower lekko się chybotał – przez to dziecko uczy się równowagi przydatnej przy późniejszej jeździe na dwóch kołach.

 

 

Hipermarket czy sklepy rowerowe?

 

Hipermarkety oferują rowery dla dzieci w bardzo niskich cenach, z kolei w sklepach rowerowych znajdziemy droższe rowery dziecięce, za to wybór jest większy. Decyzja, którą opcję wybrać należy oczywiście do rodzica, ale my radzimy wybrać się do sklepu rowerowego, gdzie wykwalifikowany pracownik doradzi jaki rower jest odpowiedni dla naszego malucha i dobierze odpowiednie akcesoria. W hipermarkecie zapłacimy mniej, natomiast rowery dla dzieci tam sprzedawane będą najprawdopodobniej niższej jakości, a obsługa niekoniecznie musi znać się na rzeczy. Kompromisowym rozwiązaniem wydają się sportowe sieci sklepów, gdzie rowery nie są drogie, a obsługa jest zawsze pomocna. Przede wszystkim należy jednak zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i jakość wykonania rowerka, ponieważ przy nauce sprzęt będzie narażony na bardzo intensywne użytkowanie.

 

 

Bezpieczeństwo malucha

 

Wspomnieliśmy o tym, że rowery dziecięce podczas nauki narażone są na zniszczenia. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że niebezpieczeństwo grozi także naszym pociechom. Dlatego konieczne jest zaopatrzenie się w kask i ochraniacze dla naszego małego rowerzysty, aby nauka przebiegała bezpiecznie, a zdarte kolana i rozbita głowa nie przerywały nauki jazdy.

28.05.2012

Friends